Władze Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego Oddział w Olsztynie
Prezes – dr Marcin Jucha
Wiceprezes – dr Andrzej Skonieczek
Sekretarz – dr Marcin Kowalczyk
Członek Zarządu – dr hab. Adam Rudzewicz
Przewodniczący Komisji Rewizyjnej – dr Benedykt Puczkowski
Wiceprzewodniczący Komisji Rewizyjnej – dr Jacek Michalak
Sekretarz Komisji Rewizyjnej – mgr Jerzy Kawa
Członek Komisji Rewizyjnej – mgr Wacław Drozdowicz
Polskie Towarzystwo Ekonomiczne i społeczny ruch ekonomiczny ma ponad 200 letnią tradycję, której korzenie sięgają aż do epoki odrodzenia w XVI-wiecznej Europie. Dziś, w XXI wieku, gdy powracamy do myślenia o przyszłości w kategoriach wspólnych, europejskich korzyści, refleksje historyczne nabierają dodatkowego znaczenia społecznego.
Na tym tle PTE przygotowuje się do kolejnej próby opisu historii i kreowania przyszłości społecznego ruchu zawodowego ekonomistów polskich.
W dotychczasowych pracach historycznych przyjęliśmy, że istnieją trzy źródła historyczne dla głównego nurtu społecznego ruchu zawodowego ekonomistów polskich:
· Pierwsze, naukowe, nawiązujące do prac M. Kopernika o charakterze ekonomicznym i reformy systemu walutowego z lat 1515-1517 oraz związków teorii i praktyki gospodarowania z potrzebą społecznej edukacji ekonomicznej w Polsce.
· Drugie, gospodarcze, nawiązujące do nowych form zorganizowanej działalności zawodowej i gospodarczej, dla których odniesieniem stał się powstały na przełomie XVII i XVIII wieku ruch przedsiębiorców i kupców, zrzeszonych m.in. w Towarzystwie Międzyrzeckim, założonym w 1802 r.
· Trzecie, kongresowe, nawiązujące do pierwszego kongresu ekonomistów polskich z trzech zaborów w 1887 roku, na którego bazie zorganizowano w 100. lecie społecznego ruchu ekonomicznego i PTE, V Kongres Ekonomistów Polskich – Kraków 1987.
Główny nurt społecznego ruchu zawodowego ekonomistów wyznacza potrzeba działania na rzecz pożytku publicznego i rozwoju zawodowego. Przy podejściu „systemowym” można przyjąć, ze mechanizm funkcjonowania i rozwoju tak rozumianego ruchu społecznego powstał na przełomie XVII i XVIII wieku, a założenie Towarzystwa Miedzyrzeckiego w 1802 roku stało się odniesieniem dla organizacji społecznego ruchu ekonomicznego w PTE.
HISTORIA Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego Oddział w Olsztynie:
Polskie Towarzystwo Ekonomiczne Oddział w Olsztynie
Nowe otwarcie: 15 października 2015 r.
Już od początków XIX wieku rozwija się na terenach Polski społeczny ruch polskich ekonomistów i prawników. Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, jako samodzielny ruch społeczno-zawodowy powstało na bazie idei zjazdów z lat 1920 i 1922 i ostatecznie ukształtowało się na zjeździe w Łodzi w 1945.
Od początku swojego istnienia PTE skoncentrowane było na obszarach powiązanych ze sobą dyscyplin naukowych: prawa, teorii ekonomii, polityki ekonomicznej i skarbowości. Z upływem czasu i postępującym rozwojem społeczno-gospodarczym i nauk ekonomicznych PTE coraz bardziej kojarzone jest z profesjonalną dyskusja naukową w elitarnym gronie naukowym, ale też z powszechną edukacją i ekspertyzami na poziomie makro-, mezo- i mikroekonomii, co stanowi odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie społeczne i elit gospodarczych.
Drugą perspektywą postrzegania PTE jest reprezentowanie interesów środowiska ekonomicznego na polu zawodowym i lobbingu skutecznych rozwiązań ekonomicznych obszarze realizowanej i stanowionej polityki społeczno-gospodarczej.
Wizja Oddziału PTE w Olsztynie:
Zarząd Oddziału PTE w Olsztynie identyfikuje się z dorobkiem naukowym i programowym Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. Nasze kontakty z głównymi podmiotami i działaczami regionu Warmii i Mazur udowodniły istnienie wysokiego zapotrzebowania na rozwój kompetencji ekonomicznych w wymiarze instytucji, przedsiębiorstw i edukacji społeczeństwa.
Dlatego wizją naszego Oddziału jest pełnienie dla naszych Partnerów funkcji pełnego zaufania doradcy i partnera, niezależnego i profesjonalnego,na którego pomoc można zawsze liczyć. Nasze hasło przewodnie to pomagamy badać, szkolć i wdrażać to, co potrzebne i efektywne w nauce, gospodarce i polityce społecznej.
Misja Oddziału PTE w Olsztynie:
Naszą dewizą jest: „To, co robimy, robimy najlepiej, z pełnym zaangażowaniem i zaufaniem, kierując się paradygmatami efektywności i skuteczności”.
Cele strategiczne:
· Rozwijanie naukowej dyskusji ekonomicznej o najważniejszych kierunkach rozwoju państwa i społeczeństwa. Utrzymywanie dwustuletniej tradycji Towarzystwa poprzez rozwijanie historycznej więzi nauk i praktyki ekonomii i prawa na ziemiach polskich.
· Łączenie nauki ekonomii z ogniwami gospodarki tj przedsiębiorstwami i instytucjami wspierania biznesu oraz organizacjami samorządowymi i Trzeciego Sektora w wymiarze regionalnym i krajowym. Koordynowanie doświadczeń biznesowych ze środowiskiem naukowym oraz wdrażanie osiągnięć naukowych do biznesu
· Rozpowszechnianie wiedzy ekonomicznej o najważniejszych elementach funkcjonowania biznesu w gospodarce, a w tym:
· Wspieranie procesu edukacji ekonomicznej społeczeństwa i profesjonalnych kadr, jako niezbędnego elementu polityki społeczno-gospodarczej państwa wobec organizacji biznesowych i instytucji.
· Pogłębianie i rozpowszechnianie wzorców dobrych praktyk biznesowych.
· Połączenie doświadczeń dydaktycznych i naukowych z wiedzą praktyczną , jako sposób na przygotowywanie uczestników do efektywnego działania w praktyce gospodarczej,
· Zapewnienie dopływu na rynek wysoko wykwalifikowanej i zapoznanej z teorią ekonomii oraz praktyką gospodarczą kadry menedżerskiej.
Podstawą naszych relacji z Partnerami, jest nasza kompetencja i know-how oraz motywacja naszego zespołu do działania. Nasza filozofia opiera się na szacunku i wzajemnym zaufaniu do naszych Partnerów oraz ich dokonań i pozycji zajmowanej na rynku. Gwarancją powodzenia podejmowanych przez Nas działań, jest nasz zespół specjalistów, wraz z ich doświadczeniem i wiedzą.
Cele długofalowe:
· Rozwój nauk na styku ekonomii i prawa, poprzez badania i interdyscyplinarną, niezależną dyskusję i wydawnictwa.
· Propagowanie szeroko pojętej edukacji ekonomicznej w oparciu o najnowsze osiągnięcia nauki i praktyki,
· Rozwijanie oraz propagowanie inicjatyw, postaw i działań sprzyjających rozwojowi biznesu i ekonomiczno-prawnych kompetencji społeczeństwa,
· Przygotowanie ludzi do życia w warunkach gospodarki rynkowej poprzez szkolenia, kursy i wykłady, niezależną dyskusję
· Wzbogacanie zasobów wiedzy ekonomicznej poprzez publikacje naukowe,
· Inicjowanie i wspieranie działalności mającej na celu rozwój innowacyjnej gospodarki regionu i kraju w zakresie organizacyjnym i merytorycznym osób i organizacji, które podejmują takie działania,
· Wspieranie rozwoju organizacji pozarządowych poprzez edukację i wdrażanie rozwiązań ekonomicznych do ich praktyki.
Wieloletnie Programy praktyczne dla społeczeństwa i instytucji:
· Tworzenie i realizacja programów dla rozwoju przedsiębiorczości,
· Doskonalenie umiejętności osób w aktywnym poszukiwaniu pracy, pomoc w podnoszeniu i zmianie kwalifikacji zawodowych,
· Rozwój poradnictwa dla ludności z obszaru informacji publicznej, ekonomii i prawa,
· Sprzedaż produktów, usług analitycznych i doradztwa dla biznesu i osób fizycznych,
· Kompleksowa ocena analizy potrzeb klineta w formie audytu zewnętrznego,
· Budowanie indywidualnej strategii przedsiębiorstw, instytucji publicznych i Trzeciego sektora w obszarach: zarządzania zasobami ludzkimi, rozwoju eksportu dla przedsiębiorstw, marketingu, komunikacji i budowy wizerunku, wdrażania innowacyjnych produktów i metod zarządzania,
· Prowadzenie firm w początkowej fazie rozwoju – komponent doradczy,
· Realizowanie zarządzania zastępczego w organizacjach potrzebujących wparcia
w tym zakresie – (każdy typ przedsiębiorstwa),
· Organizowanie konkursów wiedzy, staży i praktyk dla młodzieży i osób podwyższających swoje kwalifikacje zawodowe,
· Opracowywanie ekspertyz i opinii dot. realizowanej polityki społeczno-gospodarczej.
Statut Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego – uchwalony w dniu 28.11.2023 r.
Treść statutu: https://pte.pl/czlonkostwo/statut-pte
Członkostwo w Polskim Towarzystwie Ekonomicznym Oddział w Olsztynie
Członkami Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego Oddział w Olsztynie, mogą być osoby fizyczne oraz osoby prawne.
Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy do kontaktu.
Członkiem Zwyczajnym, po złożeniu pisemnej deklaracji członkowskiej, może być obywatel polski lub cudzoziemiec, uznający statut Towarzystwa, posiadający wyższe lub średnie wykształcenie ekonomiczne albo studiujący na kierunku ekonomicznym w szkole wyższej, a także osoba wykonująca funkcje wymagające wiedzy ekonomicznej.
Deklaracja członka zwyczajnego
Członkiem Wspierającym może być osoba prawna i fizyczna uznająca statut Towarzystwa.
Deklaracja członka wspierającego
Wysokość opłaty składki Członka Zwyczajnego Polskiego Towarzystwa
Ekonomicznego Oddział w Olsztynie za rok 2024 wynosi 60 zł.
Opłat można dokonywać w sekretariacie (pok.706) lub na podane poniżej konto bankowe:
Polskie Towarzystwo Ekonomiczne Oddział w Olsztynie,
ul. 1 Maja 13, 10-117 Olsztyn
Numer konta: 93 1240 5598 1111 0000 5034 8093
Tytułem: Składka członkowska PTE O. Olsztyn za rok 2024 + imię i nazwisko.
Kwota: 60 zł
Termin opłaty: do 31 stycznia 2024 r.